Красота отвътре

Вие цените свежия външен вид, искате да поддържате желаното тегло, искате сияйна кожа, бляскава коса и здрави нокти?

Тогава не трябва да обръщате внимание само на тялото си, но и на ума и здравето си. Защото красотата буквално идва отвътре.

Храненето играе решаваща роля за Вашия привлекателен и здрав външен вид. Тези, които се хранят съзнателно и обръщат внимание на качеството на храната си, вече са направили първата стъпка. Но Вашият ритъм на живот и самооценката Ви също имат огромно влияние върху здравето Ви. Подарете си приятни мигове за тялото и душата и се отнасяйте с внимание към себе си. Защото един щастлив живот включва и положително отношение.

Прости съвети за по-здравословен живот

  • Балансираното хранене с пълнозърнести и млечни продукти, плодове и зеленчуци, както и достатъчно течности под формата на вода, са в основата на жизнеността, здравето и сияйния външен вид.
  • Растителните масла, ядките, семената и рибите с високо съдържание на мазнини са богати на полиненаситени мазнини. Те осигуряват еластичността на кожата и я предпазват от изсушаване.
  • Боровинки, малини, бъз, френско грозде, патладжан и спанак са особено богати на растителни антиоксиданти. Те предпазват кожата от свободни радикали, които се образуват от замърсяването на околната среда, употребата на никотин или прекомерното излагане на слънце.
  • Достатъчното почивка и сън подкрепят всички процеси на регенерация в организма.
  • Създайте спа в собствената си баня: с ароматна вана можете да освободите всичките си сетива след тежък ден и да поглезите тялото и душата си.

Още съвети за по-добро качество на живот

  • Редуващите се душове стимулират кръвообращението и метаболизма и са особено подходящи, ако сте в менопауза.
  • Пилингът премахва мъртвите клетки на епидермиса и прави кожата мека и гладка.
  • Ако кожата Ви е много суха и напукана или страдате от кожни проблеми като невродерматит или псориазис, препоръчваме алкални вани за релаксация и детоксикация.
  • Аюрведичните терапевтични методи могат да Ви помогнат за намаляване на стреса и увеличаване на енергията за ежедневието. Тази наука има за цел да приведе човека в хармония с природата и духа.

Холистична релаксация с Аюрведа

Стресът и напрежението в ежедневието Ви правят не само емоционално, но и физически болни. С Аюрведа, науката за „дълъг живот”, Вие фокусирате вниманието си върху вътрешния баланс и по този начин върху една от най-важните основи за здравословен живот.

Човекът се състои от тяло и душа – именно на това се основава аюрведичното изкуство за лечение на 5000 години. Ако не живеем в хармония с природата и със себе си, ние се разболяваме. Причината: трите жизнени енергии, така наречените доши, излизат от равновесие. С аюрведичните методи на лечение се подпомага „Вата”, „Питта” и „Капха” отново да се хармонизират. Терапията може да включва йога или медитация, билколечение, хранителна терапия, масажи и маслени процедури.

Запознайте се с най-съкровените си нужди

За щастие, не е нужно да сте болни, за да опитате Аюрведа! Това лечебно изкуство отдавна е намерило място в спа центровете. С Аюрведа можете да увеличите физическото и психическото си благосъстояние чрез маслени процедури, масажи и правилно хранене. Ефектът може да бъде много устойчив. А чрез задълбочения самоанализ, който Аюрведа носи, ще научите много за най-съкровените си нужди.

Може би се питате: Кои дейности, кои храни не са подходящи за Вас? Можете да разпознаете Вашите лични стресови фактори и да установите физическите и емоционалните признаци на преумора и изтощение. На тази основа интегрирането на нови, здравословни навици в ежедневието може да подобри качеството Ви на живот бързо и най-вече в дългосрочен план – защото удовлетворявате най-съкровените си нужди.

Как да интегрирате Аюрведа в ежедневието си:

  • Структурирайте ежедневието си. Ставайте рано, например, и винаги по едно и също време. След това първо изпийте чаша вода. След това може да последва йога или медитация. През целия ден внимавайте за редовното хранене.
  • Релаксацията е толкова важна част от живота, колкото работата и активността. Правете фиксирани почивки всеки ден. Осигурете си адекватен и редовен сън.
  • Тялото Ви се нуждае от упражнения, за да остане гъвкаво и здраво. Ежедневните йога упражнения например, Ви поддържат здрави в дългосрочен план.
  • От време на време си подарявайте аюрведична релакс процедура. Масажът Широдара помага за отпускане на ума и душата. Върху челото се излива струя лечебно масло. Потокът задейства успокояващи импулси, успокоява напрежението върху мозъчните обвивки, нерви и гръбначния стълб.
  • Масажът Абянга („обичащи ръце”) също помага за намаляване на стреса. Той хармонизира и трите доши, спомага за разхлабването на шлаките и балансира нервното напрежение.

Съвети за здрава кожа

Кожата е много специална. Тя разкрива чувствата и настроенията от вътрешния свят. Поради това кожата е огледало на душата. Важно е да се грижим за нея чрез бани и здравословно хранене.

Като най-големият орган в тялото, кожата изпълнява жизненоважни функции. Тя предпазва от слънце, студ, радиация, дехидратация и прегряване. Тя е едновременно дихателен и отделителен орган. Разпознава и дори унищожава вредни микроорганизми, които проникват във външния й слой. Често показва това, което чувстваме отвътре. „Почервеняваме от гняв” или „пребледняваме от страх”, изпотяваме се при страх и вълнение или настръхваме при емоционални ситуации. При хора с атопичен дерматит или псориазис психологическият стрес може да доведе до появата на заболяването или до следващ епизод. Също така по кожата може да се определи възрастта. От друга страна, кожата е сияйна, когато сме спокойни и добре отпочинали.

„Красотата отвън идва отвътре”

  • Само с непокътнат защитен киселинен слой кожата Ви може да се предпази от вредните външни влияния, инфекции, алергени, дразнения и дехидратация. Затова не почиствайте кожата си само с вода – тя изсушава временно роговия слой и нарушава бариерната функция. Добавете хидратиращо вещество към водата.
  • Кремовете са необходимост. Но се уверете, че всичко, което нанасяте върху кожата си, има неутрално до леко кисело pH - приблизително 5,5 до 5,7 - така защитният киселинен слой се поддържа непокътнат. Не е нужно добрата грижа за кожата да бъде скъпа, но съставките трябва да съответстват на възрастта и нуждите на кожата.
  • Избягвайте излагането на твърде много UV светлина и не забравяйте ежедневно да прилагате слънцезащитна грижа. UV светлината кара кожата да остарява преждевременно. В допълнение, рискът от рак на кожата се увеличава. Естествената слънцезащита може да се яде! Тук помагат фитонутриентите, като тези, които се намират в морковите и доматите. Важно е постоянството: добавяйте към хляба си 2 супени лъжици доматено пюре с няколко капки зехтин поне 14 дни.

Здрава кожа чрез здравословно хранене

  • Здравословното хранене е козметична медицина за красотата на кожата. Яжте пресни плодове и зеленчуци в ярки цветове: боровинки, малини, бъз, касис, патладжан, спанак. Те са особено богати на растителни антиоксиданти и предпазват кожата от свободни радикали. Растителните масла и мазнини, като ленено масло, защитават, благодарение на полиненаситените мазнини, които съдържат. Храните, богати на витамин А (много видове плодове и зеленчуци, яйчен жълтък и мазни риби като скумрия и сьомга) увеличават дебелината на кожата и подобряват структурата й. Витамин Е предотвратява появата на старчески петна и намалява загубата на влага от кожата. Съдържа се в зърнени храни, ядки и растителни масла като масло от пшеничен зародиш, царевично масло или слънчогледово масло. И нещо много важно: Пийте достатъчно вода! Водата утолява жаждата на кожата.
  • Осигуряването на достатъчно сън е от съществено значение. С достатъчно почивка Вие подкрепяте всички процеси на възстановяване в кожата и тялото си.
  • Погрижете се за себе си с цялостен здравословен начин на живот. Пушенето, прекомерната консумация на алкохол, затлъстяването, липсата на достатъчно сън, стресът и неправилното хранене определят до 40% скоростта на остаряване на кожата Ви.
  • И не забравяйте: кожата обича упражненията на чист въздух и дълбоките вдишвания.

Домашно спа

Не е нужно уелнесът да бъде скъп. Създайте своя лична уелнес програма у дома. Независимо дали става въпрос за кратки ежедневни ритуали или цял ден за глезене – позволете си да се вдъхновите от нашите идеи. Какво ще кажете за ароматна вана например?

Обонянието – най-загадъчното човешко сетиво. Информацията, събрана през носа, веднага достига до мозъчните отдели за памет и емоции. Следователно информацията за миризмите оказва пряко влияние върху емоционалния живот. Тъй като имаме „обонятелна памет”, ароматите могат да повлияят на настроението и да върнат отдавна забравени преживявания. Ароматите, с които свързваме радостни спомени, влияят положително върху имунната система и психиката.

Етеричните масла са лесни за приложение

Ароматните масла са особено подходящи за създаването на спа у дома. Етеричните масла се получават от цветя, листа и игли, стъбла, смоли, плодове, плодови кори, тропически треви, корени и семена.

Как работят те:

  • Ако не разполагате с арома лампа: сложете няколко капки от етеричното масло в малка купа с вода и я нагрейте, за да започне за се изпарява течността.
  • Също така можете да сътворите истински ароматни композиции, като смесите няколко капки различни растителни масла.
  • Особено релаксиращи са ароматните вани. Есенциите се абсорбират не само през носа, но и през кожата.

Допълнителни предложения за домашно спа

  • Вана за крака, последвана от маникюр и педикюр – приятно занимание за спокоен неделен следобед.
  • Отделете време за нуждите си: уморени сте? Поспете. Искате да се поглезите с хубава книга? Направете го – диванът е идеалното място за това. Искате да се почерпите с кулинарно изкушение? Отделете време за пазар и приготвяне на храната. Имате нужда да сте сами? Изключете мобилния си телефон и се насладете на спокойствието.
  • Спа за двама? На разположение са споделени масажи с масла.

Хранете се балансирано и с удоволствие!

Балансираното хранене е в основата на красотата и здравето. Има значение с какво се храните, но е важно и как се храните. Запознайте се с нашите препоръки за вкусна и здравословна храна.

Нашите съвети за здравословно хранене:

  • На първо място в храненето Ви трябва да бъдат растителните продукти, тъй като те съдържат много здравословни витамини, минерали, фибри и вторични растителни вещества. Купувайте продуктите възможно най-свежи. Не гответе зеленчуците прекалено дълго – така се запазват много от хранителните вещества и естественият им вкус.
  • Консумирайте поне 30 грама фибри всеки ден, за предпочитане от плодове, зеленчуци и нишестени продукти като ръжен хляб или овесени ядки. Фибрите играят важна роля в организма. Те намаляват нивата на липидите в кръвта, като помагат на организма да отделя холестерола.
  • От друга страна е необходимо да консумирате месо, но в ограничени количества.
  • Веднъж или два пъти седмично, рибата Ви осигурява омега-3 мастни киселини, висококачествен протеин, йод и селен.

Още съвети за здравословно хранене

  • Консумацията на твърде много мазнини е нездравословна и може да доведе до затлъстяване и свързани с него заболявания. Достатъчни са от 60 до 80 грама на ден. Внимание: Мазнините често се крият в месото и млечните продукти, сладкишите и бързата храна! Консумирайте най-вече здравословни мазнини като тези, които се съдържат в рапицата, лененото семе. Авокадо, ядки и риба като скумрия и сьомга са особено богати на ненаситени мастни киселини.
  • Използвайте сол в умерени количества. Има много билки и подправки, които правят храната изключително вкусна.
  • Пийте достатъчно вода.
  • И не на последно място: храната може да носи радост! Отделете време, за да се насладите на храната си. Здравословната храна е не само храна за клетките, но и за душата.

При наднормено тегло: хранене с ниско съдържание на въглехидрати

Ако сте с наднормено тегло или диабет, диетата с ниско съдържание на въглехидрати може да е идеалната за Вас. Италианско проучване, включващо пациенти с наднормено тегло и диабет тип 2 показва, че средиземноморската храна с ниско съдържание на въглехидрати подпомага процеса на отслабване и поддържа нивата на кръвна захар стабилни. Немско проучване стига до подобни резултати. Винаги се консултирайте с Вашия лекар при промяна на начина си на хранене.

Заключение: Хранете се разнообразно, умерено и най-вече – с удоволствие. Изпробвайте нови рецепти и се наслаждавайте на храната си!

Какво да правите при кожни проблеми?

Това, което ядем и пием, оказва голямо влияние върху кожата ни. Акнето, псориазисът и други заболявания могат да бъдат причинени от определени хранителни навици. Дори и малките промени могат да окажат положително влияние.

Кожните заболявания често са резултат от вътрешни заболявания и свързани с храненето метаболитни нарушения. Пример за това е акнето, едно от най-често срещаните кожни заболявания в световен мащаб. Изследователите по хранене са показали, че сред примитивните народи акне се появява само, когато те се откажат от традиционния си начин на хранене. Млечните продукти също биха могли да насърчат появата на акне при юноши. Причината вероятно се крие в колебанията в нивата на хормоните. Млякото е истински хормонален коктейл, който съдържа предшественици на тестостерона.

Мъжкият полов хормон е ключов за развитието на акне. Млякото съдържа и инсулиноподобния растежен фактор IGF-1, който повишава производството на тестостерон.

Как да помогнете на кожата си чрез храната

Модифицирайте начина си на хранене: псориазисът – хронично възпалително кожно заболяване, показва какви положителни ефекти може да има правилното хранене. Факторите за възникване на псориазис могат да бъдат генетични или такива от околната среда, стрес и медикаменти. Хранене, съобразено с болестта, може да стабилизира защитните сили на организма. Храненето може да има противовъзпалителен и болкоуспокояващ ефект.

Хранете се здравословно и пийте достатъчно вода: Ако се храните балансирано – с пълнозърнести и млечни продукти, достатъчно плодове и зеленчуци, и приемате достатъчно вода, Вие давате на кожата си веществата, от които се нуждае. Важно: в никакъв случай не се отказвайте от мазнините. Храните, богати на полиненаситени мастни киселини, правят клетъчните стени гъвкави и еластични. Така те могат по-лесно да усвоят хранителните вещества и също така по-ефективно да се освободят от крайните метаболитни продукти. Затова използвайте висококачествени растителни мазнини, ядки и семена, риба с високо съдържание на мазнини.

Избирайте естествени храни. Проучване с пациенти с хронична утрикария са подложени на диета без консерванти и оцветители. Освен това те се отказали от храни като ананас, ягоди и кайсии, тъй като естествените им съставки могат да предизвикат алергични реакции. В рамките на 3 седмици при 70% от пациентите симптомите изчезнали.

Бъдете търпеливи и последователни: дали поради заболяване или по козметични причини – ако искате да постигнете нещо добро чрез хранене, промяната няма да се случи за една нощ. Това е дългосрочен проект, при който търпението се възнаграждава. Струва си да инвестирате време в здравословен начин на хранене.

Подарете си алкална вана

Алкалната вана пречиства и релаксира, а също горещо се препоръчва при кожни проблеми. В аптеките се предлагат подходящи продукти за вана. Опитайте!

  • Вана с основна добавка отваря порите на тялото Ви по нежен начин. Тя поддържа естествената функция на кожата и подпомага отделянето на токсини.
  • Алкалните вани са подходящи за всеки тип кожа. Особено се препоръчват при суха и напукана кожа. Те помагат при кожни проблеми като невродерматит и псориазис.
  • Wichtig: Das basische Mineralstoffbad sollte einen ph-Wert von über 8 aufweisen. Unser Blut hat hingegen einen ph-Wert von 7,4. Durch den höheren ph-Wert im Badewasser entsteht der sogenannte osmotische Druck. Baden wir länger als 30 Minuten in einer Lauge mit einem ph-Wert von über 8, bewirkt ein physikalisches Gesetz, dass wir über die Hautporen Säuren ausscheiden.

Съвети за още по-голяма ефективност и наслада

  • Температурата на водата не трябва да бъде прекалено висока. Тя трябва да бъде близка до телесната температура.
  • Отделете достатъчно време: детоксикиращият ефект започва след около 30 минути и е най-голям след 90 минути.
  • Масажиращите движения с четка увеличават ефекта: разтривайте тялото си с масажна ръкавица в посока на лимфния поток на всеки 10 минути. Винаги започвайте масажа далеч от сърцето.
  • Das Badewasser nach dem Basenbad nicht abduschen. Die basischen Mineralstoffe wirken hautpflegend und rückfettend.
  • Увийте тялото си в топла кърпа след ваната и почивайте около 30 минути.
  • Можете да се поглезите и със стимулиращ душ, като редувате топла и студена вода. След това масажирайте тялото с малко количество скраб. Това стимулира кръвообращението, премахва мъртвите клетки на кожата и я прави по-гладка и мека.  

Поглезете сетивата си: спа за очите и ушите

Зрение, слух, обоняние, вкус, осезание – колко сте запознати с петте си сетива?

Зрението регистрира до 10 000 отделни оптични стимула в рамките на една секунда. Мозъкът бързо ги обобщава и интерпретира. Не е изненадващо, че в края на деня усещаме умора в очите.

Слухът ни е постоянно нащрек. Ушите не могат да бъдат затворени. С този изключително чувствителен орган можете да абсорбирате 100 000 бита информация в секунда, от които максимум 30 достигат до съзнанието ни. Те не спират да работят дори когато спите. Те информират и предупреждават за това, което очите не могат да видят.

Съвет за релаксация за очите: палмиране

Палмирането (от английски palm – длан) осигурява релаксация за очите – опитайте!

  • Разтрийте дланите си една в друга, за да ги затоплите. Покрийте очните ябълки с леко присвити длани, оформящи черупка, без да докосвате клепачите. Затворете очи.
  • Налсадете се на тъмнината. Усетете релаксацията.
  • Накрая спуснете бавно ръцете си и едва след това отворете очи, внимателно и с бавни движения.
  • Вдишвайте бавно и равномерно през носа и издишвайте през леко отворена уста.

Съвет за релаксация за ушите: оазис на тишината

При болки и напрежение в ушите правете редовни почивки.

  • Легнете удобно по гръб върху одеяло, постлано на пода. Запушете ушите си с тапи за уши.
  • Вдишайте и издишайте бавно и дълбоко 5 пъти. Вслушайте се в себе си. Можете ли да чуете Вашия „вътрешен звук”?
  • Поставете ръце на гърдите си. Вдишайте и издишайте 5 пъти. На последното издишване освободете цялото напрежение от гърдите си. Повторете същото с ръце върху корема и таза.
  • След това поставете ръце близо до тялото си. Заслушайте се отново в себе си. Промени ли се вътрешният Ви звук?

Мирис, вкус, усещане – сензорна програма

Опитахте ли съветите ни за релаксация на зрението и слуха? Останалите три сетива също имат нужда от релакс. Ето нашите съвети.

Вкусът и обонянието са тясно свързани. Знаете ли, че носът осигурява около 80% от вкусовата информация? Носът може да възприеме около 10 000 различни миризми. Вкусовите рецептори, всеки с 50 до 150 сетивни клетки, се разполагат на езика и различават сладко, кисело, солено и горчиво.

Въпреки това, поради изкуствените аромати, прекалено подправената храна, медикаменти, болестни състояние, а също и поради напредването на възрастта, вкусът може да отслабне. Добрата новина: вкусът може да се обучи!

Съвети за приучаване на вкуса

  • Избягвайте готовата храна, ако е възможно.
  • Бъдете любопитни: колко често опитвате нещо ново и непознато?
  • Отделете си достатъчно време за хранене.
  • Фокусирайте се: опитайте се да се храните съзнателно и без да се разсейвате от телевизия, работа, радио и т.н.
  • Хранете се бавно и се насладете на вкуса. От време на време затваряйте очи и се концентрирайте изцяло върху храната в устата Ви.

Усещането и докосването са част от нашите първични преживявания. Още в утробата ние сме се ориентирали чрез осезанието. Като бебета и деца сме използвали това сетиво, за да изследваме света. Усещаме форми, температура, текстура, …

Осезание – вървете боси

Специален начин за насърчаване на осезанието е ходенето бос. Ходете боси по подходящи за целта пътеки. Ще усетите голямо разнообразие от материали по ходилата си и по този начин ще се отпуснете.